FLEXI SOFT, CZYLI 7 GŁÓWNYCH POWODÓW WSPÓŁPRACY Z SICK'IEM

 

„,Modułowy i intuicyjnie konfigurowalny” – tak opisuje sterownik sam producent. Czy Flexi Soft rzeczywiście zasługuje na miano jednego z najpopularniejszych i najlepszych sterowników bezpieczeństwa? Postanowiliśmy dogłębnie przeanalizować naszą postawę względem producenta i okazało się, że bez tego sterownika życie automatyka byłoby nieco trudniejsze. Powodów, dla których współpracujemy z producentem SICK jest wiele. Wybraliśmy 7 głównych zalet, dzięki którym nasza współpraca jest tak dobra, biorąc pod uwagę naszą sympatię względem sterownika bezpieczeństwa Flexi Soft.

 

  1. Elastyczność

Sam pierwszy człon jego nazwy „Flexi” jest totalnym odzwierciedleniem jego właściwości, funkcjonalności i wszelkich zalet widocznych szczególnie podczas programowania sterownika. Masz pełną dowolność w budowaniu funkcji bezpieczeństwa do każdej projektowanej maszyny.

 

  1. Uniwersalność

Do sterowników można podłączać różnorodne elementy bezpieczeństwa. Warto wspomnieć, że przy rozbudowanym układzie oszczędzasz czas i koszty. Układ możesz rozbudować – łącznie ponad 90 wejść dzięki którym tworzysz duże maszyny, czy linie produkcyjne.

 

obraz uniwersalność sterowniki bezpieczniki

 

  1. Dedykowane oprogramowanie z gotowymi certyfikowanymi blokami funkcyjnymi

Oprogramowanie konfiguracyjne Flexi Soft Designer jest oprogramowaniem darmowym, które pozwala na intuicyjną współpracę w ramach tworzenia programu. Korzystasz z gotowych certyfikowanych bloków funkcyjnych np. gotowego bloku do kurtyny bezpieczeństwa nie musząc tworzyć oprogramowania zupełnie od zera. Przygotowany program można wydrukować w formie raportu bezpieczeństwa, który w prosty i czytelny sposób może zostać przekazany osobie odpowiedzialnej za analizę układów bezpieczeństwa maszyny.

 

  1. Modułowość

Masz do dyspozycji dużą różnorodność modułów funkcyjnych wejściowo-wyjściowych, które możesz ze sobą dowolnie łączyć. Oprócz modułów odpowiedzialnych za realizację funkcji bezpieczeństwa istnieją również różne moduły komunikacyjne (np. Profinet), który możesz w prosty sposób wykorzystać do przekazania informacji z układu bezpieczeństwa do sterownika PLC maszyny.

 

  1. Oszczędność

Sterownik jest przeznaczony do rozbudowanych układów (minimum 3 funkcje bezpieczeństwa) , przy mniejszych realizacjach – cena jest nieadekwatna, bo możemy użyć dedykowanego przekaźnika bezpieczeństwa który jest tańszy. Koszty rosną przy każdej kolejnej rozbudowie systemu, dlatego tworząc rozbudowany system zastosowanie Flexi Soft’u będzie najlepszym i najtańszym rozwiązaniem.

 obraz oszczędność flexi soft

 

  1. Ochrona prywatności

Napisany przez Ciebie program możesz zaszyfrować tak, aby nikt poza Tobą i Twoim zespołem nie miał możliwości ingerencji wewnątrz programu. Duży plus w przypadku darmowego oprogramowania, który nie zawsze jest oczywistością.

 

  1. Możliwość pracy zdalnej

Masz możliwość zdalnego wgrania programu do sterownika przez router zdalnego dostępu, dzięki czemu pracujesz na odległość bez potrzeby fizycznego kontaktu na miejscu pracy maszyny. Pracujesz w Koluszkach jednocześnie uruchamiając maszynę w Nowym Jorku – Przemyśle 4.0 witaj! ;)

 

Czy są jakieś minusy? Na pierwszy rzut oka cena sterownika jest zabójcza - zdecydowanie zbyt wysoka w przypadku prostego programu, gdzie mamy tylko jedną funkcję bezpieczeństwa. Sterownik jest przeznaczony do zaawansowanych programów, przy prostych zaś możemy użyć dedykowanego modułu bezpieczeństwa który jest tańszy. Podsumowując: korzyści dzięki elastyczności i modułowości, minimalizacja czasu poświęconego na zaprojektowanie funkcji bezpieczeństwa, szerokie spektrum możliwości sterownika  - to wszystko sprawia, że w wielu naszych projektach Flexi Soft jest optymalnym rozwiązaniem. Wszystkie powyżej wymienione aspekty są pewnego rodzaju zapowiedzią Przemysłu 4.0, w którym królują cyfrowość, mobilność, konfigurowalność i wymiana danych.