Integrator idealny – czyli jaki?

Czym kierować się w wyborze integratora automatyki przemysłowej?

 

 

Doświadczenie współpracy z integratorem automatyki przemysłowej jest znane dla wielu osób piastujących inżynieryjne stanowiska w firmach produkcyjnych. Bywają to jednak często trudne doświadczenia, co wynika z różnego rodzaju czynników i sytuacji. Jak więc wybierać integratora automatyki przemysłowej i czym się przy tym wyborze kierować? Zebraliśmy kilka kluczowych wskaźników, którymi warto się kierować podejmując decyzję o współpracy.

 

  1. Odpowiednia lokalizacja

Procesy produkcyjne mają to do siebie, że każde, najmniejsze opóźnienie czy postój produkcji, może spowodować ogromne straty finansowe dla całego przedsiębiorstwa. Niedostarczenie odpowiedniej ilości komponentów na czas, czyni z firmy niepewnego dostawcę – a takich, nasz klient końcowy woli omijać szerokim łukiem. Powstaje więc reakcja łańcuchowa, którą chcielibyśmy przerwać już na samym początku akcji. Marzenie? Usunięcie awarii zanim zorientuje się nasz przełożony. Kluczem do sukcesu staje się tutaj odpowiednia lokalizacja integratora, z którym pracujemy, by mógł niezwłocznie wykonać niezbędny serwis bądź naprawę konkretnej funkcji.

 

  1. Interdyscyplinarne zaplecze kadrowe

Często integracje w przedsiębiorstwach przemysłowych są na tyle interdyscyplinarne, że nie poradzi sobie z nią ani samotny automatyk, ani ekipa programistów. Kiedy wdrożenie wymaga na przykład dostosowania maszyny montażowej do oprogramowania, trzeba stworzyć taki zespół projektowy, który zaspokoi wszelkie niedobory kadrowe po to, aby zamknąć projekt z sukcesem. Ta cecha jest szczególnie istotna w działaniach zmierzających do przekształcania produkcji w fabryki 4.0, gdzie elementy automatyki przemysłowej i oprogramowania ściśle są ze sobą związane. Implementacja Internetu Rzeczy to złożony proces wymagający wiedzy interdyscyplinarnej i specjalistycznej zarazem.

 

  1. Kwalifikacje i możliwości kadry integratorskiej (montaż + automatyk)

Niezwykle ważne w pracy integratora jest holistyczne podejście do potrzeb Klienta. Potrzebuje zautomatyzowanego stołu obrotowego do współpracy człowieka z robotem? Świetnie, to znaczy, że PRAWDOPODOBNIE chciałby także abyśmy wykonali montaż wygrodzenia, dostosowanego do samodzielnej pracy robota. Duet automatyka i montera jest tutaj mile widziany.

 

  1. Doświadczenie w danym sektorze produkcji

Znajomość odpowiednich norm (np. IATF w sektorze automotive) i panujących zasad, wiedza na temat procesów montażu i możliwych zagrożeniach  w poszczególnych etapach, jest kluczowa aby zastosować rozwiązanie satysfakcjonujące Klienta w danej branży. Warto także zapoznać się z jakimi metodami usprawnień można się spotkać w firmie(Lean, 5S itd.), aby dostosować stanowisko do bieżących standardów. Warto pamiętać o tym, że każda nowa implementacja, w które bierze udział zewnętrzny dostawca, ma za zadanie rozwiązanie jakiegoś problemu bądź zwiększenie mocy produkcyjnej, dlatego partnerskie relacje i konkretna wiedza na temat możliwych zastosowań jest tutaj kluczem do sukcesu.

 

Według ankiety przeprowadzonej przez redakcję APA, zlecanie wdrożeń na zewnątrz pozwala na zmniejszenie kosztów a także utrzymanie wysokiego poziomu jakości powierzonego zadania. Co więcej, dzięki zleceniu realizacji na zewnątrz, oszczędzamy czas na organizację projektu. Z ankiety wynika także, że warto wybierać integratorów specjalizujących się w konkretnym obszarze, co znacznie pomoże we wdrożeniu realizacji z sukcesem. Podsumowując, wybór integratora nowych rozwiązań powinien być dokładnie przeanalizowany i dostosowany do charakteru i specyfiki projektu. W przypadku bardzo złożonego i trudnego projektu warto rozważyć współpracę z wykonawcą specjalizującym się w danej branży, co pozwoli uniknąć napotkania problemów wynikających z braku konkretnego doświadczenia.