ROBOT A BEZPIECZEŃSTWO:

Jak stworzyć bezpieczne warunki dla współpracy człowieka z robotem?

 

Postępująca robotyzacja powoduje potrzebę pogodzenia jednoczesnej współpracy człowieka i robota w procesie produkcyjnym. Może się jednak okazać, że taka współpraca stwarza znaczące zagrożenie dla operatora i bezpiecznej realizacji procesu produkcyjnego. Jak temu zapobiec?

 

 

Bezpieczeństwo a robotyzacja

W automatyzacji i robotyzacji bardzo istotnym zagadnieniem jest bezpieczeństwo, którego zachowanie jest nadrzędną potrzebą podczas realizacji procesów produkcyjnych zaraz obok wydajności i efektywności. Ważnym jest, aby możliwość spowodowania zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka maksymalnie ograniczyć. Wobec potrzeby stworzenia stanowisk umożliwiających swobodną, równoczesną pracę człowieka i robota powstały m.in. stoły załadunkowe - obrotowe. Dzięki takim stanowiskom poszczególne kroki montażu detalu mogą być przekazywane na linii człowiek-robot bez bezpośredniej ingerencji w strefę pracy robota. Takie połączenie stanowisk pracy w produkcji powoli staje się standardem w przedsiębiorstwach coraz bardziej zrobotyzowanych.

Stół załadunkowy obrotowy

Stół obrotowy jest szansą do jednoczesnego wdrażania robotyzacji i łączenia pracy robota z człowiekiem w procesach wymagających np. transportu części posiadających wysoką temperaturę - robot może umieszczać inserty w gorącej formie wtryskarki i odbierać z powrotem gorące gotowe detale. Co więcej, zastosowanie stołu obrotowego wpływa także na efektywność całego procesu, ponieważ zarówno robot, jak i człowiek mogą pracować w swoim tempie nie wpływając tym samym na wydajność linii produkcyjnej. Częściowa automatyzacja procesu produkcji powoduje, że w przypadku różnic przypadkowych pracownik ma więcej czasu na wykonanie pełnego cyklu produkcyjnego a robot nie musi czekać na swoją kolej. Funkcjonalność i konstrukcja stołu obrotowego załadunkowego zostały przedstawione w filmie:

 

 

Więcej na temat stołu obrotowego przeczytasz tutaj.