System traceability produkcji w branży automotive - case study

 

Dla jednego z producentów w branży automotive przygotowaliśmy kompleksowy system monitorowania pracy maszyn. W poniższym studium przypadku wyjaśniamy, jak wdrożenie oprogramowania monitorującego traceability może poprawić wydajność produkcji.

Współczesne prawo wymaga od producenta pełnej kontroli nad zapewnieniem jakości produktu. Ze względu na tę potrzebę rośnie popularność identyfikowalności wyrobu i komponentów poprzez znakowanie. Jednym ze sposobów znakowania jest nanoszenie kodów DataMatrix, które pozwalają na zdalną identyfikację, przy czym ważnym aspektem staje się odpowiedni wybór technologii naniesienia kodu na komponent, który będzie zgodny z całym procesem produkcyjnym i eksploatacyjnym. Producenci przemysłowi by odnieść dziś sukces potrzebują takich narzędzi, które z łatwością zostaną przyjęte w zakładach produkcyjnych i zapewnią dostęp do informacji pozwalających na podjęcie działań optymalizacyjnych i efektywnościowych, ekspresową analizę danych oraz na zarządzanie wszelkimi zmianami w możliwie najkrótszym czasie. Właśnie te potrzeby generują coraz częstsze implementacje systemów informatycznych w różnych obszarach produkcji, dzięki którym możemy już dziś obserwować czwartą rewolucję przemysłową - erę Przemysłu 4.0.

 

system monitorowania pracy maszyn producent traceability produkcji

 

System monitorowania pracy maszyn w branży motoryzacyjnej - dlaczego warto?

 

Jako Centrum Inżynieryjne zaimplementowaliśmy kompleksowy system traceability dla jednego z producentów komponentów w branży motoryzacyjnej. Wybór systemu znakującego w postaci znakowarki laserowej z wykorzystaniem lasera Panasonic z serii LP-V umożliwił naniesienie kodu na wymagającej powierzchni, który byłby trwały i możliwy do zidentyfikowania w trudnych warunkach produkcyjnych. Cała seria LP-V opiera się na zaawansowanej technologii i oferuje liczne zalety w porównaniu z konwencjonalnymi systemami: zapewnia lepszą jakość wiązki, ma mniejsze wymiary obudowy i oferuje znacznie dłuższą żywotność i niskie koszty stałe. Dzięki prostemu układowi chłodzenia powietrza lasery zużywają bardzo mało mocy, co sprawia że mogą być stosowane do etykietowania praktycznie każdego rodzaju metalu za pomocą czarnego lub głębokiego znakowania. W znakowarkach stosowane są lasery włóknowe – źródła światła zapewniające dużą stabilność temperaturową. Wraz ze znakowaniem zaimplementowaliśmy nasz autorski system informatyczny o nazwie TRACEY – intelligent assistant, który ułatwia zarządzanie a funkcja generowania gotowych raportów i analiz, oraz otwarty i swobodny dostęp do bazy danych umożliwiają komfortowe tworzenie dowolnych zestawień na potrzeby wizualizacji efektywności procesów. Połączenie takich zjawisk, jak: stała łączność i przesyłanie informacji pomiędzy maszynami i komputerami, decentralizacja podejmowania decyzji czy zmiany charakteru pracy człowieka dzięki wdrożeniu automatyzacji i robotyzacji sprawiają, że obecność oprogramowania komputerowego staje się dziś koniecznością w działalności produkcyjnej.

 

Integracja systemu znakowania z oprogramowaniem w zakładzie produkcyjnym branży motoryzacyjnej zaowocowała przede wszystkim uzyskaniem stałej i kompletnej kontroli nad produkcją oraz nad składem komponentów produkcyjnych. Oprogramowanie umożliwia także przefiltrowanie i wykrycie produkowanych sztuk o określonych parametrach pomiarowych, nawet jeśli zostały zatwierdzone w procesie produkcyjnym, co jest szczególnie istotne w przypadku zwrotów i reklamacji ze strony Klienta końcowego. Kontrola sprawności produkcji(OEE), ciągły dostęp online także na wyższych szczeblach zarządzania produkcją, czy stała łączność działu produkcji z działem jakości to tylko niektóre funkcjonalności oprogramowania TRACEY. Jako integrator automatyki przemysłowej mamy możliwość dostosowania parku maszynowego przedsiębiorstwa do współpracy z oprogramowaniem, dzięki czemu uzyskujemy kompleksowe wdrożenie korzystając z usług jednego dostawcy.

 

Przewiduje się, że zwiększenie roli oprogramowania w przemyśle to tylko kwestia czasu. Nie sposób pominąć jego kluczowych możliwości, takich jak: śledzenie każdego wyprodukowanego detalu w procesie produkcji, tworzenie rozbudowanych raportów i analiz skupiając się jedynie na wybranych parametrach rejestrowanych w całym cyklu produkcyjnym, czy monitorowanie efektywności pracy operatorów maszyn i stanowisk montażowych. Dodatkowo system ma formę modułową, co sprzyja elastyczności we wdrażaniu wszelkich zmian i poszerzania implementacji oprogramowania w innych obszarach przedsiębiorstwa produkcyjnego. Właśnie takie możliwości oferuje autorskie oprogramowanie Centrum Inżynieryjnego – TRACEY intelligent assistant (www.tracey.pl).